ZAIKS, STOART, ZPAV – opłaty wsteczne


2019-07-03

ZAIKS, STOART, ZPAV – opłaty wsteczne. Co kryje się za tym enigmatycznym tytułem? Musimy przyznać że sami byliśmy tą sytuacją zaskoczeni. Mimo że piszemy o ZAIKSie od lat i o problemie wielu organizacji OZZ w Polsce to najwyraźniej zasady gry się zmieniły. W naszym kraju działa aż siedem Organizacji Zbiorowego Zarządzania. W teorii na mocy przepisów z 2010 r. do przedsiębiorcy mogą zgłosić się jedynie dwie organizacje jednocześnie. Jest to zawsze ZAIKS oraz jedna organizacja reprezentująca pozostałe 6 OZZ. W praktyce słyszało się, że często i trzy organizacje zgłaszały się do przedsiębiorców jedna po drugiej.

ZAIKS, STOART, ZPAV – opłaty wsteczne

Dziś po kilku tygodniach pytań i problemów naszych nowych klientów wychodzimy z dość szokującą informacją. Okazuje się ZAIKS prowadzi rozmowy ze STOART by ostatecznie tylko jedna organizacja zajmowała się poborem opłat. Wygoda? Pewnie tak, wiemy że po tym gdy zgłosi się do nas ZAIKS nie przyjdzie już nikt inny.

ZAIKS, STOART, ZPAV – opłaty wsteczne. Jak zwykle teoria to jedno, a praktyka to drugie. Dostajemy wiadomości od klientów (gdy dostajemy maile jeszcze nimi nie byli) że zgłosił się do nich ZAIKS informując o połączeniu z ZPAV. Nasz klient nigdy nie zwlekał z płatnościami, a teraz ZAIKS żąda by na mocy połączenia z ZPAV klient opłacił zaległości sprzed 5 lat dla ZPAV. Ponieważ ZAIKS był płacony od 5 lat i przez ten czas ZPAV był stratny. Dla nas była to totalna abstrakcja, ale okazało się że opłaty wsteczne to nowy trend bo takich wiadomości otrzymaliśmy kilkanaście.

Czy to oznacza, że przedsiębiorca będzie zatem musiał płacić opłaty wsteczne dla wszystkich organizacji jednemu poborcy. Ta sytuacja już daje się we znaki właścicielom sklepów, restauracji, pubów, kawiarni, zakładów fryzjerskich itp.

ZAIKS, STOART, ZPAV – opłaty wsteczne

Poniżej możecie przeczytać relacje naszych nowych klientów, których obieliśmy pomocą prawną dzięki czemu nie musieli płacić kilkutysięcznych zaległości, a w ich miejscach pracy / firmach rozbrzmiewa już muzyka wolna od ZAIKS od Publicmusic.

 

Andrzej – restaurator

Przez 5 lat płaciłem opłaty dla ZAIKS i współprac układała się dobrze. Nigdy nie spóźniałem się z opłatami pomimo, że nie były one niskie. Dziś przyszedł do mnie przedstawiciel ZAIKS i ZPAV i zażądali rozszerzenia opłat dl ZPAV bo jak twierdzili tej organizacji też należą się opłaty za odtwarzanie muzyki w moim lokalu. Na dodatek ten ZPAV zażądał opłaty za… 5 lat wstecz! Bo przez 5 lat płaciłem dla ZAIKS i ZPAV był przez te 5 lat poszkodowany. Naliczyli mi wiele tysięcy zł opłaty! Co będzie jak się połączą z następnymi organizacjami?!

 

Barbara – właścicielka sklepu spożywczego

Miałam od 3 lat podpisaną umowę ze STOART i byłam przekonana, że to wystarczy. Gdy pojawił się u mnie przedstawiciel ZAIKS byłam zaskoczona bo nie miałam pojęcia, że jemu też trzeba płacić – praktycznie za to samo. Tutaj jednak czekała mnie następna niespodzianka bo pan z ZAIKS poinformował mnie, że mam zapłacić za 3 lata wstecz i to z odsetkami!!! Bo oni się połączyli i teraz pobierane są zaległe ,,niedopłaty,,. Naliczyli mi kilka tysięcy zł. Tak to STOART odwdzięczył mi się za solidne opłacanie im opłat przez kilka lat…

 

Rafał – zakład fryzjerski

ZPAV, który opłacałem przez wiele lat zażądał nagle opłat dla SAWP bo – jak mnie poinformował – zawarli ze sobą umowę. Teraz ZPAV pobiera opłaty również dla SAWP i uznał, że mam zapłacić te opłaty za cały okres współpracy ze ZPAV. Czy ktoś się spotkał z takim postawieniem sprawy??

ZAIKS, STOART, ZPAV – opłaty wsteczne

Organizacji mających prawo do pobierania opłat za odtwarzanie muzyki w lokalu – tzw. Publiczne odtwarzanie muzyki jest w Polsce 7 (siedem!) – ZAIKS, STOART, SAWP, ZASP, SFP, ZPAV, etc. Każda z nich pobiera średnio ok. 100 zł miesięcznie. To daje razem siedemset zł na miesiąc, a rocznie… ponad osiem tysięcy zł! Jeśli te opłaty naliczone nam zostaną za kilka lat wstecz to kwoty zrobią się niebotyczne. I to wszystko jest całkowicie zgodne z prawem.

Na te wszystkie problemy jest rozwiązanie. Można skorzystać z licencji firmy, która posiada odpowiednie prawa autorskie do oferowanych utworów i nie będziemy musieli już wiązać się z jakąkolwiek organizacją typu ZAIKS, STOART, ZPAV, SAWP etc.

Jedną z największych firm na rynku – posiada najlepszą muzykę, tysiące utworów – jest Publicmusic. Licencja Publicmusic zwalnia z opłat dla jakiejkolwiek organizacji typu ZAIKS, STOART, SAWP, ZPAV, ZASP, etc.