Przestrzeń publiczna i kontrole OZZ


2022-10-18

Organizacja Zbiorowego Zarządzania to instytucja, która zgodnie z ustawą o prawie autorskim zajmuje się zarządzaniem oraz ochroną powierzonych im praw autorskich lub praw pokrewnych. Właściciele lokali użytkowych, w których puszczana jest muzyka są zobowiązani do opłacania tantiem na rzecz OZZ lub korzystania z innych darmowych źródeł, względem których posiadamy stosowne certyfikaty.

Czym jest przestrzeń publiczna?

To takie miejsce, do którego dostęp mają klienci lokalu. Tak więc w przypadku sklepu spożywczego przestrzenią publiczną będzie jego powierzchnia, natomiast w restauracji główna sala, a w hotelu będzie tu mowa nie tylko o recepcji i korytarzach, ale również pokojach hotelowych – takie było orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Również w przypadku środków transportu publicznego, a więc tramwajów, autobusów czy taksówek - ich wnętrze również uznawane jest za przestrzeń publiczną, a więc obowiązują w nim zasady praw autorskich, które będą kontrolowane przez OZZ.

Kontrola OZZ, jak wygląda?

Znajomość dokładnego rozgraniczenia przestrzeni może zaoszczędzić nam sporo problemów. Na przykład, kiedy jesteśmy właścicielami restauracji połączonej z hotelem, wystarczy, żeby restauracja nie była umieszczona w układzie otwartym – w takiej sytuacji będzie można płacić tantiemę wyłącznie za restaurację, ponieważ muzyka nie będzie słyszana w recepcji czy pokojach hotelowych. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku kuchni i restauracji. Kuchnia jest miejscem dla pracowników, dlatego można w niej słuchać muzyki, jednakże musi być ona odpowiednio odizolowana, aby muzyka nie była słyszana w przestrzeni publicznej.

Przestrzeń publiczna i kontrole OZZ

Jak nie płacić tantiemy dla OZZ?

Warto pamiętać, że tantiemę będziemy musieli opłacić w przypadku miejsc, do których każdy klient ma dostęp. Nie ma wymogu płacenia tantiemy w przypadku miejsc, które są wyłączone z użytku dla klienta i na przykład przeznaczone są dla pracowników. Warto pamiętać, że w Internecie można szukać również alternatywnych źródeł muzycznych, np. muzyki wolnej od opłat Publicmusic

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl