Opłata reprograficzna w 2021 roku


2021-02-05

Opłata reprograficzna w 2021 roku

Opłata reprograficzna w 2021 roku. O opłacie reprograficznej napisaliśmy już wiele razy w ubiegłym roku, ale także w 2019 r. Rząd już wielokrotnie zabierał się za opłatę od smartfonów, tabletów jednak nigdy nie doszło to do skutku. Według wszelkich dostępnych informacji w 2021 ustawa reprograficzna wejdzie w życie. Pewnie po części wpłynęła na to pandemia, spadek obrotów i mniej pieniędzy w kasie państwa. Dlatego mamy kilka nowych podatków, czy jak to się nazywa obecnie opłat. W tym właśnie opłata reprograficzna.

 

Czym jest ta opłata? Miałby to być podatek nałożony na smartfony i tablety, który miałby rekompensować wpłaty dla mniejszych zespołów muzycznych i artystów. Jednak w Polsce opłata reprograficzna obejmuje już nośniki danych. Wiele organizacji pro-konsumenckich i zrzeszających przedsiębiorców utrzymuje że dodatkowy podatek drastycznie spowoduje wzrost cen. Tablety i smartfony są już w Polsce naprawdę drogie, a przez niższe zarobki niż na zachodzie różnica ta jeszcze się potęguje. Firmy utrzymują, że marża na sprzęt elektroniczny w Polsce to około 1% i każdy dodatkowy podatek sprawi że sprzęt drastycznie podrożeje. Osoby lobbujące za wprowadzeniem nowych podatków przekonują natomiast, że takie podatki istnieją w innych krajach europejskich i nie zwiększa to specjalnie cen.

Opłata reprograficzna w 2021 roku

Co dalej?

Oczywiście ostatecznie jeśli ktoś za to zapłaci będzie to klient. Wydaje się, że ZAIKS i innego OZZ pobierają tak wysokie opłaty od przedsiębiorców że dodatkowy podatek nie jest wcale potrzebny. Jednak biorąc pod uwagę pandemie i szukanie oszczędności gdzie się da, tak samo jak pieniędzy możemy być pewni jednego. W 2021 roku wprowadzona zostanie opłata reprodukcyjna. W dużym uproszczeniu opłata zmieni tyle co ostatnie dodatkowe podatki od cukru wpłynęły na rynek napojów gazowanych i ich ceny. A to chyba zauważył każdy z nas.

 

Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i informować Was na bieżąco. Jeśli szukacie natomiast sklepu z naszą muzyką bez opłat ZAIKS sprawdźcie tutaj.