Opłata reprograficzna w 2021 roku


2021-02-05

Opłata reprograficzna w 2021 roku

Opłata reprograficzna w 2021 roku. O opłacie reprograficznej napisaliśmy już wiele razy w ubiegłym roku, ale także w 2019 r. Rząd już wielokrotnie zabierał się za opłatę od smartfonów, tabletów jednak nigdy nie doszło to do skutku. Według wszelkich dostępnych informacji w 2021 ustawa reprograficzna wejdzie w życie. Pewnie po części wpłynęła na to pandemia, spadek obrotów i mniej pieniędzy w kasie państwa. Dlatego mamy kilka nowych podatków, czy jak to się nazywa obecnie opłat. W tym właśnie opłata reprograficzna.

 

Czym jest ta opłata? Miałby to być podatek nałożony na smartfony i tablety, który miałby rekompensować wpłaty dla mniejszych zespołów muzycznych i artystów. Jednak w Polsce opłata reprograficzna obejmuje już nośniki danych. Wiele organizacji pro-konsumenckich i zrzeszających przedsiębiorców utrzymuje że dodatkowy podatek drastycznie spowoduje wzrost cen. Tablety i smartfony są już w Polsce naprawdę drogie, a przez niższe zarobki niż na zachodzie różnica ta jeszcze się potęguje. Firmy utrzymują, że marża na sprzęt elektroniczny w Polsce to około 1% i każdy dodatkowy podatek sprawi że sprzęt drastycznie podrożeje. Osoby lobbujące za wprowadzeniem nowych podatków przekonują natomiast, że takie podatki istnieją w innych krajach europejskich i nie zwiększa to specjalnie cen.

Opłata reprograficzna w 2021 roku

Co dalej?

Oczywiście ostatecznie jeśli ktoś za to zapłaci będzie to klient. Wydaje się, że OZZ i innego OZZ pobierają tak wysokie opłaty od przedsiębiorców że dodatkowy podatek nie jest wcale potrzebny. Jednak biorąc pod uwagę pandemie i szukanie oszczędności gdzie się da, tak samo jak pieniędzy możemy być pewni jednego. W 2021 roku wprowadzona zostanie opłata reprodukcyjna. W dużym uproszczeniu opłata zmieni tyle co ostatnie dodatkowe podatki od cukru wpłynęły na rynek napojów gazowanych i ich ceny. A to chyba zauważył każdy z nas.

 

Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i informować Was na bieżąco. Jeśli szukacie natomiast sklepu z naszą muzyką bez opłat OZZ sprawdźcie tutaj.

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl