Opłata reprograficzna już sprawia że drożeją smartfony i tablety.


2016-01-07

O sprawie opłaty reprograficznej pisaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu albo i fanpage na Facebooku. Pisaliśmy o argumentach 'za’ i 'przeciw’ w tym wypadku, oczywiście tych 'przeciw’ było więcej, ale raczej niczego to nie zmieni. W skrócie chodzi o to że OZZ i inne inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi chcą by opłata reprograficzna była rozszerzona również na inne urządzenia czyli popularne ostatnio smartfony i tablety. Oczywiście sprzeciwiali się przeciwko temu sprzedawcy i producenci sprzętu mówiąc że spowoduje to wzrost cen urządzeń. Jak jest naprawdę?

 

Sprawa dotyczy rynku Niemieckiego, gdzie opłata reprograficzna ostatnio objęła właśnie smartfony i tablety, a co za tym idzie wzrosła cena smartfonu Apple o 5 euro, natomiast tabletu o 8 euro. Niby 'groszowe’ sprawy, znając jednak polskie prawo i ilość podatków, które trzeba zapłacić 'po drodze’ oraz uwielbienie sprzedawców do zaokrąglania cen sprzętów z zagranicy może skończyć się nawet na podwyżkach około 100 zł na sprzęcie, a to już małe pieniądze nie są.

Opłata reprograficzna już sprawia że drożeją smartfony i tablety.

Opłata reprograficzna w Polsce obowiązuje co prawda w przypadku płyt CD, kserokopiarek, czy odtwarzaczy muzycznych. Jednak od prawie dwóch lat toczą się żarliwe dyskusje dotyczące wprowadzenia tego podatku także od smartfonów i tabletów. Wszystko po to by zrekompensować możliwe straty dla twórców poprzez 'piracki’ charakter owych urządzeń.

 

Oczywiście w trakcie konsultacji społecznych i akcji medialnych wymierzonych przeciwko podatkowi od smartfonów ich zwolennicy ogłaszali że żadna podwyżka cen nie nastąpi. Jak widać po rynku niemieckim rzeczywistość wygląda nieco inaczej i nie ograniczy się na naszym rynku jedynie do sprzętów firmy Apple, a dotyczyć będzie wszystkich producentów i dystrybutorów sprzętu jednakowo. Miejmy jednak nadzieję że nie dojdzie do wprowadzenia tego typu podatków.

 

Smartfony obecnie nie są już narzędziem do pirackiego kopiowania treści, większość ich użytkowników korzysta z legalnych źródeł muzyki jak streaming, kupowanie muzyki w sklepach czy słuchanie radia internetowego. Jednak nawet to nie jest w stanie przekonać zwolenników opłaty reprograficznej.

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl