Czy można uniknąć opłat ZAIKS, ZPAV i STOART?


2022-12-14

Publiczne odtwarzanie utworów muzycznych szerszej publiczności, a także możliwość ich udostępniania w wybranym przez siebie czasie oraz miejscu jest objęte pewnymi ograniczeniami. Warto wiedzieć, że autorowi wybranego utworu należy się odpowiednie wynagrodzenie. W przypadku, gdy odtwarzamy muzykę w lokalu, np. sklepie, lokalu czy zakładzie fryzjerskim, jesteśmy zobligowani do rozliczenia się z autorem. Najczęściej wykonawców utworów muzycznych reprezentują stowarzyszenia, które zajmują się pobieraniem opłat w ich imieniu. Do najbardziej znanych należą: ZAIKS, ZPAV, STOART oraz SAWP. Konieczność wypłacenia autorom utworów muzycznych wynagrodzenia jest uzasadniona ustawą o prawie autorskim, a także prawach pokrewnych.

ZAIKS, ZPAV i STOART – co to takiego? 

ZAIKS to Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, który jest wpisany do Krajowego Rejestru pod formą prawną stowarzyszenia. Zajmuje się ochroną praw autorskich do utworów muzycznych, jak i utworów słowno-muzycznych w przypadku wykonawców, którzy podpisali odpowiednią umowę dotyczącą przedstawicielstwa. Zebrane przez ZAIKS opłaty są przekazywane autorom po wcześniejszym odjęciu od nich wynagrodzenia stowarzyszenia. Z kolei ZPAV to Związek Producentów Audio Video - firma ma na celu ochronę biznesowych i komercyjnych interesów członków. Z usług ZPAV mogą korzystać producenci płyt CD oraz filmów, którzy przed laty sprzedali swoje produkty i chcą pobierać opłaty za ich publiczne odtwarzanie. Aktualnie opłaty pobiera w jego imieniu STOART.

Czy można uniknąć opłat ZAIKS, ZPAV i STOART?

Czy można ominąć opłaty ZPAV, STOART? 

Prawo do pobierania opłat wynosi aż do 50 lat od wydania płyty i nic nie wskazuje na to, aby wspomniany czas miał ulec zmniejszeniu, lecz wyłącznie przedłużeniu. Zgodnie z polskim prawem autorskim i pokrewnym opłaty na ZPAV, STOART się należą, pomimo tego, że członkowie firmy nie są artystami wykonującymi utwory, jednie ich producentami. Jeżeli korzystamy z odtwarzania muzyki z płyt CD w miejscach publicznych nic nie zwolni nas od konieczności poniesienia należnych opłat. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty Publicmusic, dzięki której zarówno pracownicy, jak i klienci lokalu będą mogli cieszyć się muzyką bez ograniczeń.

Jak uniknąć opłat związanych z ZAIKS? 

Sprawa z płaceniem tantiem dla ZAIKS jest niezwykle podobna do omijania wpłat dla ZPAV, jednakże w tym przypadku mowa jest o stowarzyszeniu, które przedstawia konkretnych autorów utworów muzycznych. ZAIKS zajmuje się również pobieraniem opłat w imieniu twórców niezrzeszonych, jednakże tylko w przypadku, gdy nie wyrazili oni w tej kwestii żadnego stanowiska. Aby nie rozliczać się z autorami oraz ich przedstawicielami, warto przyjrzeć się ofercie Publicmusic, z której będą mogły skorzystać restauracje, puby, zakłady fryzjerskie, sklepy oraz inne placówki, które chcą zadbać o komfort swoich klientów.

Dlaczego warto skorzystać z oferty Publicmusic? 

Jednym ze skutecznych sposobów na uwolnienie się od opłat ZAIKS, ZPAV i STOART jest skorzystanie z oferty Publicmusic, która umożliwia publiczne odtwarzanie utworów, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Wszelkie prawa do sprzedawanych utworów przysługują naszej firmie, dlatego nie musisz przejmować się opłacaniem składek i podpisywaniem umów ze stowarzyszeniami. W naszej ofercie znajdziesz różnorodne formy odtwarzania muzyki: płyty CD, odtwarzacze mp3, a także bezpośrednie łącze z radiem internetowym. W naszej firmie pracują psychologowie oraz muzykologowie, którzy dobiorą odpowiednie dźwięki do Twojego biznesu, dzięki czemu Twoi klienci będą czuć się zrelaksowani i osiągną odpowiedni komfort psychiczny. Wybierając Publicmusic, decydujesz się na nieograniczone repertuary muzyczne, które są dostosowane do prywatnych potrzeb, a to wszystko w atrakcyjnych cenach.

 

Dla każdego klienta Publicmusic oferta jest dostosowywana indywidualnie, dzięki czemu każdy wybierze opcję, która najbardziej sprzyja profilowi jego działalności, jak również wysokości poniesionych kosztów. Dostępna jest możliwość subskrypcji na miesiąc, trzy miesiące, rok, a także na dwa lata – zyskujesz w niej aż dziesięć stacji radiowych, zniżki na zakup płyt CD, jak również nieograniczoną ilość muzyki! 

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl