Czy można uniknąć opłat ZPAV, STOART czy innych organizacji pobierających opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki?


2022-12-14

Publiczne odtwarzanie utworów muzycznych szerszej publiczności, a także możliwość ich udostępniania w wybranym przez siebie czasie oraz miejscu jest objęte pewnymi ograniczeniami. Warto wiedzieć, że autorowi wybranego utworu należy się odpowiednie wynagrodzenie. W przypadku, gdy odtwarzamy muzykę w lokalu, np. sklepie, lokalu czy zakładzie fryzjerskim, jesteśmy zobligowani do rozliczenia się z autorem. Najczęściej wykonawców utworów muzycznych reprezentują stowarzyszenia, które zajmują się pobieraniem opłat w ich imieniu. Do najbardziej znanych należą: OZZ, ZPAV, STOART oraz SAWP. Konieczność wypłacenia autorom utworów muzycznych wynagrodzenia jest uzasadniona ustawą o prawie autorskim, a także prawach pokrewnych.

OZZ, ZPAV i STOART – co to takiego? 

OZZ to Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych, który jest wpisany do Krajowego Rejestru pod formą prawną stowarzyszenia. Zajmuje się ochroną praw autorskich do utworów muzycznych, jak i utworów słowno-muzycznych w przypadku wykonawców, którzy podpisali odpowiednią umowę dotyczącą przedstawicielstwa. Zebrane przez OZZ opłaty są przekazywane autorom po wcześniejszym odjęciu od nich wynagrodzenia stowarzyszenia. Z kolei ZPAV to Związek Producentów Audio Video - firma ma na celu ochronę biznesowych i komercyjnych interesów członków. Z usług ZPAV mogą korzystać producenci płyt CD oraz filmów, którzy przed laty sprzedali swoje produkty i chcą pobierać opłaty za ich publiczne odtwarzanie. Aktualnie opłaty pobiera w jego imieniu STOART.

 

Czy można ominąć opłaty ZPAV, STOART? 

Prawo do pobierania opłat wynosi aż do 50 lat od wydania płyty i nic nie wskazuje na to, aby wspomniany czas miał ulec zmniejszeniu, lecz wyłącznie przedłużeniu. Zgodnie z polskim prawem autorskim i pokrewnym opłaty na ZPAV, STOART się należą, pomimo tego, że członkowie firmy nie są artystami wykonującymi utwory, jednie ich producentami. Jeżeli korzystamy z odtwarzania muzyki z płyt CD w miejscach publicznych nic nie zwolni nas od konieczności poniesienia należnych opłat. Chyba, że otrzymamy odpowiednią licencję od właściciela praw autorskich autora, wykonawcy i producenta płyty.

Czy nie można uniknąć opłat związanych z OZZ? 

Sprawa z płaceniem tantiem dla OZZ jest niezwykle podobna do omijania wpłat dla ZPAV, jednakże w tym przypadku mowa jest o stowarzyszeniu, które reprezentuje konkretnych autorów utworów muzycznych. OZZ zajmuje się również pobieraniem opłat w imieniu twórców niezrzeszonych, jednakże tylko w przypadku, gdy nie wyrazili oni w tej kwestii żadnego stanowiska. Są wprawdzie utwory, które zostały stworzone przez autorów bardzo dawno i ich prawa autorskie już wygasły. Wówczas nie musimy płacić opłat autorskich. Jednak musimy pamiętać, że tak stare utwory mają małą wartość dla publicznego odtwarzania muzyki w sklepach bo trudno sobie wyobrazić muzykę biesiadną w eleganckim sklepie. Muzyka klasyczna zaś choć ma wielkie walory artystyczne nie nadaje się do sklepów ze względu na jej bardzo zmienną ekspresję, zmienną głośność. Dodatkowo wiele osób nie akceptuje muzyki poważnej jako zbyt trudnej muzycznie.W przypadku zatem publicznego odtwarzania muzyki nie można uniknąć płacenia opłat autorskich, chyba że mamy odpowiednią licencję od samego autora lub właściciela majątkowych praw autora.

Czy można uniknąć opłat ZPAV, STOART czy innych organizacji pobierających opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki?

Dlaczego warto skorzystać z oferty Publicmusic? 

Nasza firm a posiada w swoim repertuarze tysiące utworów, do których posiadamy na wyłączność wszystkie prawa autorskie. Możemy też udzielać odpowiednich licencji na publiczne odtwarzanie naszych utworów. Wówczas po uzyskaniu takiej licencji nie trzeba już płacić żadnych opłat dla jakiejkolwiek organizacji ochrony praw autorskich. Skorzystanie z oferty Publicmusic, umożliwia publiczne odtwarzanie utworów, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Wszelkie prawa do sprzedawanych utworów przysługują naszej firmie, dlatego nie musisz przejmować się opłacaniem składek i podpisywaniem umów ze stowarzyszeniami. W naszej ofercie znajdziesz różnorodne formy odtwarzania muzyki: płyty CD, odtwarzacze mp3, a także bezpośrednie łącze z radiem internetowym. W naszej firmie pracują psychologowie oraz muzykologowie, którzy dobiorą odpowiednie dźwięki do Twojego biznesu, dzięki czemu Twoi klienci będą czuć się zrelaksowani i osiągną odpowiedni komfort psychiczny. Korzystając z oferty Publicmusic, otrzymujesz szeroki repertuar muzyczny, który może być dostosowany do prywatnych i biznesowych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, a to wszystko w atrakcyjnych cenach.

 

Dla każdego klienta Publicmusic oferta jest dostosowywana indywidualnie, dzięki czemu każdy wybierze opcję, która najbardziej sprzyja profilowi jego działalności, jak również wysokości poniesionych kosztów. Dostępna jest możliwość subskrypcji na miesiąc, trzy miesiące, rok, a także na dwa lata – zyskujesz w niej aż dziesięć stacji radiowych, zniżki na zakup płyt CD, jak również nieograniczoną ilość muzyki! 

Kontakt

Zamówienia
Oferta handlowa

Krzysztof

tel. 8888 999 00

 

Pomoc techniczna

Marek

tel. 88 152 66 00

 

Faktury

Biuro

tel. 662 07 17 08

 

Siedziba

Publicmusic

ul. Grota-Roweckiego 8A lok. 104, 95-200 Pabianice

NIP: 7312015943

adres email: info@publicmusic.pl